İSTATİSTİKLER

40 kategori altında, toplam 942 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 731549932 defa okunmuş ve 2231 yorum yazılmıştır.

KİŞİYE ÖZEL BİRE BİR MBA & MASTER ETKİNLİĞİ

Ek yerleştirmeyi duyuramayan MEB'e tepki

Kategori Kategori: Üniversite | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 554140 Okunma | Yazar Yazan: admin | 13 Ekim 2010 22:28:45

Anadolu Liseleri'nin üçüncü yerleştirmesinde yeterli duyuruyu yapmayan MEB suçlanıyor. 400'ün üzerinde puanlarla öğrenci alan önemli okullar, öğrenciler özel okullara gidince boş kaldı.

Bakanlığın 21-22 Eylül’de yaptığı ek yerleştirmeden velilerin haberi olmadı.

 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın 21-22 Eylül tarihlerinde sessiz sedasız Anadolu Liseleri için ek yerleştirme yapmasının yankıları devam ediyor.
 

Boş kontenjanlar açıklanmadan yapılan yerleştirmelerde bazı okullarda 200 puana kadar düşüş yaşanması dikkat çekmiş ve MEB Özel kalem Müdürü Pınar Cengiz’in oğlu Furkan Ozan Cengiz’in taban puanı 472 olan Çankaya Milli Piyango Anadolu Lisesi’ne 422 puanla yerleşmesi de tartışmaları alevlendirmişti.

 
Konuyu Değerlendiren Uğur Dershanesi Genel Müdür Yardımcısı Turgay Polat, yerleştirmenin kamuoyu ile paylaşılmamasından dolayı normal şartlarda SBS’de 100 bininci bir öğrencinin girebileceği okula 700 bininci bir öğrencinin de girebildiğini belirtti.
 

Polat, puanlar düştüğü için Hakkari’de okuyan bir öğrencinin Türkiye’de yüksek puan alan liselere geçiş hakkının da doğduğunu kaydetti.

 
‘Soru sızdırma gibi bir şey’
 

Konuyu meclis gündemine taşıyarak Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu için soru önergesi veren CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek ise, olayın KPSS’deki kopya skandalından farklı olmadığını söyledi, “MEB’in Anadolu Liseleri için duyuru yaparak birinci ve ikinci yerleştirmeleri yapması gayet doğal.

 
Ama çok ilginç bir şekilde, internet sitesi üzerinden 1 günlük bir süre ile üçüncü kez yerleştirme yapması son derece şaibeli.
 

Birçok ailenin haberi yok ve tek tercih tanınıyor. Bu tıpkı KPSS’de soruların sızdırılmasına benziyor. İkinci yerleştirmede puanlar son derece fazla bir şekilde düştü.

 
Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun Özel Kalem Müdürü Oınar Cengiz’in oğluda bu yerleştirmelerde neredeyse 50 puan düşürülen bir okula rahatlıkla yerleştirilince, tüm bu çarpıklığı bir soru önergesi olarak meclis başkanlığına sundum.
 

Henüz bir yazılı cevap gelmedi ama Bakan Nimet Çubukçu beni Pazar günü arayarak, çocuklarının haklarının yenmesi şeklinde bir davranışlarının olmadığını anlattı.

 
Özel Kalem Müdürü Pınar hanımı ise ben aradım. Bana çok üzüldüğünü ve böyle bir şeyi kesinlikle düşünemeyeceklerini söyledi.
 

Ancak tüm bu açıklamalara rağmen sadece bir gün böyle bir fırsatın sunulması ve kimsenin haberi olmadan puanların son derece fazla düşerek alımların yapılmasının normal bir tarafı yok.”

 
İşte 3. yerleştirmede büyük puan düşüşleri
 

                                     Okul İsmi İlk yerleştirme     3.Ek yerleştirme
                                              Taban puanı                  Taban puanı

G.O.PAŞA Mevlana Anadolu Lisesi 421.131                     243.035

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi     473.104                     330.934

Şehremini Anadolu Lisesi                465.515                    324.509

Nişantaşı Anadolu Lisesi                  467.515                    362.173

Üsküdar A. Keleşoğlu Anadolu Lisesi 457.092                   285.145

Şişli Anadolu Lisesi                            438.548                   375.548

Arnavutköy Anadolu Lisesi                 390.144                   247.275

Göztepe İ. Kurşunoğlu Anadolu Lisesi 439.923                  350.320

 
Tük Eğitim-Sen Başkanı’nın bile haberi olmamış
 

Eğitim camiasının içinden biri olmasına rağmen 3. yerleştirmeyle ilgili duyuruları sonradan öğrendiğini söyleyen Türk Eğitim Sen Başkanı İsmail Koncuk, “SBS’de 3. tercih hakkının verildiğini ben bile duymadım” dedi.

 
Bu duyurunun herkese iletilmediğinin net olduğunu vurgulayan Koncuk, “Bakanlığın bu konuda eksikliği var. İletişimin bu kadar hızlı olduğu herkesin interneti yakından takip ettiği bu dönemde insanların haberi olmuyorsa burada kusur bakanlığındır. Eksik kalmıştır.
 

Niyetleri neydi bilemem, iddialar doğru mudur yanlış mıdır bilemem. Ama bakanlığın ciddi bir eksikliği olduğunu gözler önüne serdi” diye konuştu.

 
Koncuk, “460 puanla girilen bir okula 245 puana giriliyorsa bu son derece yanlış giden bir durum olduğunu gösteriyor. MEB’in veli bilgilendirme sistemi var. Neden cep mesajıyla bilgilendirmedi” dedi.
 

Vatan

 

 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA


Anketi Doldur, Hediye Tatil Kazan