İSTATİSTİKLER

40 kategori altında, toplam 942 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 649423952 defa okunmuş ve 2231 yorum yazılmıştır.

KİŞİYE ÖZEL BİRE BİR MBA & MASTER ETKİNLİĞİ

MYO öğrencilerine fakülte yolu göründü

Kategori Kategori: Meslek Yüksek Okulları (MYO) | Yorumlar 4 Yorum | Okunma 822774 Okunma | Yazar Yazan: admin | 22 Şubat 2010 17:25:10

YÖK, katsayıya yeni çözüm yolları ararken Meslek Yüksek Okulları öğrencilerini sevindirecek bir proje hazırladı. projede MYO öğrencileri fazla kredi ve proje ödevleri alarak başarılı oldukları takdirde fakülte diploması alacaklar.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Gazikent Üniversitesi’nin davetlisi olarak geldiği Gaziantep’te mesleki eğitime ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İngiltere temelli yeni projeye göre MYO’da okuyan öğrenci aynı zamanda çalışırken kredilerini artırabilecek.

Çalışırken ek kredi alan öğrenciye üniversite proje dersleri verecek. Bu dersleri başarıyla geçen öğrenci lisans diploması alabilecek seviyeye gelecek.

Böylece öğrenci dört yıllık fakülte hakkı elde etmiş olacak. Mezun olup çalışmaya devam eden öğrenciler ek krediyle aldıkları proje derslerini vererek dört yıllık fakülte diploması hakkı elde edebilecek.

ŞANLIURFA'DAKİ TEMASLAR

Özcan, Gaziantep'teki temaslarının ardından eşi Doç. Dr. Kıvılcım Metin Özcan ve oğlu Sinan Özcan'la geldiği Şanlıurfa'da, Göbeklitepe'deki tarihi kalıntıları gezdi ve yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra Harran Üniversitesi (HRÜ) Osmanbey Yerleşkesi'ne geçen Özcan, incelemelerde bulundu. Ardından eşi ve oğluyla tarihi Balıkgöl'e gelen ve balıklara yem atan YÖK Başkanı, rehberlik eden çocuklardan Balıkgöl'ün tarihini dinledi ve onlara harçlık verdi.

-''KATSAYI KONUSUNDA SİZİ DESTEKLİYORUZ''-

Bu sırada bir vatandaşın, ''Katsayı konusunda sizin arkanızdayız, siz en güzel kararları veriyorsunuz. Bunlar siyasi kararlar, inşallah doğrusu olacak'' şeklindeki sözleri üzerine Özcan, teşekkür etti.

Balıklıgöl gezisinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özcan, HRÜ'yü bir yıl kadar önce ziyaret ettiğinde pek çok binanın yapım halinde olduğunu, bugün gördüğü manzaranın ise tamamen değiştiğini ve eksikliklerin tamamlanarak övünülecek bir hal aldığını söyledi.

Tek eksik kalan hususun, üniversite ile şehir arasında ulaşımın sağlanması olduğunu belirten Özcan, ''Eğer bir tren yolu, hafif raylı bir sistem getirilirse öğrencilerimizin ulaşımı kolay olur. Erişim de kolaylaşırsa çok daha iyi neticeler alacağını düşünüyorum. Yakın zamanda şehrin değişik yerinde olan birimler, kampüse taşınırsa daha merkezi bir idareye kavuşmuş olur'' dedi.

Bir gazetecinin, bölgedeki üniversitelerde ''Kürdoloji bölümü''nün açılmasıyla ilgili sorusu üzerine Özcan, şunları söyledi.

''O yetkiyi biz biliyorsunuz rektörlerimize bıraktık. Rektörlerimiz bize talep ederlerse 'olmaz' demeyiz. Biliyorsunuz Mardin Artuklu Üniversitesi için 'Türkiye'de Yaşayan Diller' diye bir enstitü kurulmasını ve onun altında Arapça, Farsça gibi çeşitli yaşayan yaşamayan ne kadar dil varsa Anadolu'da, konmasını istedik. Zannediyorum yakın zamanda Mardin Artuklu Üniversitesi'nde öyle bir şey başlayacak. Rektör hocamız isterse burada da başlayabiliriz. Örneğin bir tane seçmeli dersle başlayabilir. Hoca teminindeki güçlükleri aşmak için deneme yapar, bir iki dönem seçmeli derslerle başlar, ondan sonra da eğer hoca sıkıntısı yoksa o derse yeteri kadar talep de varsa devam edebilir.''

-KATSAYI DEĞERLENDİRMESİ-

Özcan, katsayıyla ilgili öğrencilerin kafasında soru işaretlerinin bulunduğu yönündeki bir soruyu ise şöyle yanıtladı:

''Sistemi daha basite indirmek için bir şeyler düşünüyoruz. 4 Martta bir toplantımız var, o toplantımızda bir komisyon kuracağız, o komisyon, 18 Marta kadar bu yeni düşündüğümüz basit sistemin özelliklerini ortaya koyacak. Eğer genel kuruldan geçerse, -ki geçeceğini tahmin ediyorum- çözümümüzü o zaman açıklayacağız.''

 

 | Puan: 8,8 / 17 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

IGEIN { 13 Temmuz 2014 00:54:57 }
i Sayin Igein, Aiicco sigorta kredi kredi sirketi temsilcisi, is i輅n kisisel bir kredi ihtiyacim var ki? Bu e-posta bize ilgileniyorsaniz eger biz,% 3 faiz oraniyla kredi vermek: Eger kredi transferi belge derhal ok ile devam etmek igein_h_yizevbekhai@admin.in.th
ziynet { 05 Kasım 2012 11:14:52 }
ben v.şehir hadi kutlu kızmeslek lisesinde okuyorum 12.nci sınıfım madi durumdan dolayı geçim kaynağım yok eyer bi burs alabilirsem çok sevinirm
süleyman yorgancı { 30 Eylül 2012 22:57:52 }
ben 2 senelik elektrik bölümü okudum ama acıkögretime 3 sınıftan devam etmek ıstıyorum boyle bır sey varmı yardımcı olurmusunuz
necdet karsak { 28 Haziran 2011 00:23:59 }
cok güzel bir uygulama olur şimdiden hayırlı olsun
Diğer Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA


Anketi Doldur, Hediye Tatil Kazan